Gergi Tavan - 0532 355 60 33

Gergi Tavan

Gergi Tavan Tarihçesi

PVC Gergi Tavan ilk olarak antik çağda romalılar tarafından Germe Tavan olarak kullanılmaktaydı. Fakat dokusu ve yapısı itibariyle zamanla sarkmalar, renginde solmalar meydana gelmiştir.

PVC Gergi Tavan 17. Yüzyıldan beridir üzerinde çalışılarak sonucunda istenilen forma ulaşmıştır. PVC Gergi Tavan olarak günümüzde gayet modern ve estetik bir çizgiye sahip olmuştur.

Bugün kullandığımız manada ısıtılarak aluminyum çıtalara kenarlarındaki fitillerle tutturulmak suretiyle montajı yapılan gergi tavan tarihi yaklaşık otuzbeş sene öncesine dayanmaktadır.O zamanlar gerek imalattaki zorluklar gerekse ulaşım v.s zorluklar ve düşük hacimden dolayı çok yüksek fiyatlara satılan gergi tavan zamanla teknolojinin gelişmesi ulaşımın kolaylaşması ve zamanla fiyatların belli seviyelere gelmesinden dolayı 1990 dan sonra kullanımı hızla artmaya başlamıştır.

2000 yılından sonra ise gergi tavan pazarı hızla büyümeye başlamış ve her yıl yaklaşık %30-40 oranında büyümeye başlamıştır. 2012 yılına geldiğimizde ise Türkiyedeki toplam yıllık hacmin 200 000 m2 seviyelerine geldiğini görmekteyiz. Ancak piyasadaki satıcıların giderek artması ve rekabetin yoğunlaşması fiyatları olması gerektiği seviyelere getirmiştir. Zaman içerisinde yılık satışlar toplamının Türkiye’de birmilyon m2 civarlarına gelmesi 2018-2020 yılını bulacaktır…